Mazda kończy prace nad rewolucyjną jednostką napędową

w Newsy

Japoński koncern motoryzacyjny jest jednym z liderów w zakresie tworzenia innowacyjnych silników. Najnowsze dzieło Mazdy, według hucznych zapowiedzi, może okazać się prawdziwą rewolucją na rynku motoryzacyjnym.

Mazda najbardziej rozpoznawalna jest z tworzenia doskonałych jednostek napędowych Wankla. Wspomniane silniki swego czasu biły rekordy popularności i cieszyły się bardzo dobrymi opiniami ze strony fanów japońskiego koncernu z całego świata. Tym razem, Mazda nie ma zamiaru jednak kontynuować legendarnej już serii silników, ale idzie z duchem czasu. W przeciągu ostatnich lat, na rynku motoryzacyjnym kluczowe jest osiąganie jak najlepszych wyników przy maksymalnej oszczędności jednostek napędowych. Tym tropem poszli także inżynierowie Mazdy, którzy mają w najbliższym czasie zaprezentować rewolucyjny silnik.

Mowa o nowym silniku z rodziny SkyActiv, którego konstrukcja ma być banalnie prosta. Największym zdziwieniem w opisywanej jednostce napędowej ma być brak świec zapłonowych, a mieszanka paliwowo-powietrzna ma dokonywać samozapłonu bez iskry – podobnie jak w silnikach wysokoprężnych. Autorska technologia Mazdy otrzyma oznaczenie HCCI i wg informacji producenta ma ona przynosić same korzyści.

Silnik ma charakteryzować się przede wszystkim wysoką oszczędnością w zakresie spalania. Wg informacji producenta, wspomniana jednostka napędowa ma spalać zaledwie 3 litry na każde przejechane 100 km. Wg zapowiedzi, silnik nie będzie miał żadnych problemów ze spełnieniem najnowszych norm spalania.

Nowe silniki SkyActiv o oznaczeniu HCCI najprawdopodobniej zadebiutują już w nowej wersji Mazdy 3, której oficjalna premiera ma odbyć się w przyszłym roku.

3 komentarzy

  1. Domyślam się, że wyjście na rynek nowych silników SkyActiv spowoduje również boom na nowoczesne oleje silnikowe różnych marek, która cena będzie ogromna…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.