Mazda kończy prace nad rewolucyjną jednostką napędową

w Newsy

Japoński koncern motoryzacyjny jest jednym z liderów w zakresie tworzenia innowacyjnych silników. Najnowsze dzieło Mazdy, według hucznych zapowiedzi, może okazać się prawdziwą rewolucją na rynku motoryzacyjnym.

Mazda najbardziej rozpoznawalna jest z tworzenia doskonałych jednostek napędowych Wankla. Wspomniane silniki swego czasu biły rekordy popularności i cieszyły się bardzo dobrymi opiniami ze strony fanów japońskiego koncernu z całego świata. Tym razem, Mazda nie ma zamiaru jednak kontynuować legendarnej już serii silników, ale idzie z duchem czasu. W przeciągu ostatnich lat, na rynku motoryzacyjnym kluczowe jest osiąganie jak najlepszych wyników przy maksymalnej oszczędności jednostek napędowych. Tym tropem poszli także inżynierowie Mazdy, którzy mają w najbliższym czasie zaprezentować rewolucyjny silnik.

Mowa o nowym silniku z rodziny SkyActiv, którego konstrukcja ma być banalnie prosta. Największym zdziwieniem w opisywanej jednostce napędowej ma być brak świec zapłonowych, a mieszanka paliwowo-powietrzna ma dokonywać samozapłonu bez iskry – podobnie jak w silnikach wysokoprężnych. Autorska technologia Mazdy otrzyma oznaczenie HCCI i wg informacji producenta ma ona przynosić same korzyści.

Silnik ma charakteryzować się przede wszystkim wysoką oszczędnością w zakresie spalania. Wg informacji producenta, wspomniana jednostka napędowa ma spalać zaledwie 3 litry na każde przejechane 100 km. Wg zapowiedzi, silnik nie będzie miał żadnych problemów ze spełnieniem najnowszych norm spalania.

Nowe silniki SkyActiv o oznaczeniu HCCI najprawdopodobniej zadebiutują już w nowej wersji Mazdy 3, której oficjalna premiera ma odbyć się w przyszłym roku.

3 komentarzy

  1. Domyślam się, że wyjście na rynek nowych silników SkyActiv spowoduje również boom na nowoczesne oleje silnikowe różnych marek, która cena będzie ogromna…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *