SkyActiv, czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym?

w Artykuły

W obecnych czasach w motoryzacji obserwujemy tzw. „downsizing” czyli działanie polegające na zmniejszeniu pojemności silników celem zmniejszenia poziomu zużycia paliwa. Wiele światowych koncernów stosuje ten zabieg, z tłumu wyłamuje się jednak Mazda. Japoński producent opracował technologię SkyActive, która okazała się „strzałem w dziesiątkę”.

skyactivZespół naukowców z Mazdy zainteresował się pracą i budową jednostek napędowych. Rozpoczęły się badania nad takimi czynnikami jak: skład mieszanki paliwowo-powietrznej, moment rozpoczęcia spalania oraz jego czas a także stopień sprężania. Wszystko to miało na celu odkrycie technologii, która pozwoli uzyskać jak najwyższy poziom sprężania. Japończycy osiągnęli wynik na poziomie 14,0:1 porównywalny do uzyskiwanego przez wyczynowe jednostki napędowe. W ten sposób powstała technologia SkyActive. Samochody, w których stosowane jest to rozwiązanie dają kierowcy maksymalną wydajność i spełniają jego oczekiwania zachowując przy tym swój niepowtarzalny charakter. Skrócony proces spalania, minimalizacja strat pompowania oraz oporów wewnątrz silnika to tylko kilka zabiegów, które pozwoliły zmniejszyć spalanie o 15 procent i o tyle samo podniosły moment obrotowy.

Poza innowacyjnymi silnikami diesla (Skyactiv-D) i benzynowymi (Skyactiv-G) technologia japońskiego producenta dotyczy również przekładni, podwozia oraz nadwozia. Podstawowym założeniem systemu jest zmniejszenie masy, spalania oraz poprawa sprawności przy jednoczesnym zachowaniu osiągów. Dlatego też, w najnowszych samochodach Mazdy montowane są 6-biegowe hydrokinetyczne skrzynie biegów. Dzięki swej zaawansowanej konstrukcji przekładnia taka gwarantuje płynne przyspieszanie bez charakterystycznej straty mocy pomimo faktu iż jej masę obniżono o od 7 do 16 procent (w zależności od wersji).

Zmiany pojawiły się również w nadwoziu i podwoziu. Mazda skoncentrowała się na technologii produkcji oraz wykorzystaniu nowych materiałów. Efektem tego jest o 8 procent lżejsze nadwozie (SkyActiv-Body) oraz o 14 procent lżejsze podwozie (SkyActiv-Chassis). Do produkcji nadwozia Japończycy stosują stal o zwiększonej wytrzymałości, które są cieńsze lecz wytrzymałe i odporne na czynniki tj. korozja. Dzięki temu możliwa jest redukcja masy pojazdu przy zwiększonej odporności na rdze.

2 komentarzy

  1. Dla mnie to po prostu geniusz, praca tych ludzi z Mazdy jest zachwycając. Odwalili kawał dobrej roboty, bo SkyActive naprawdę dużo rzeczy poprawia i wpływa na naszą kieszeń, spalanie mniejsze o 15% i obroty większe… to przecież idealna sytuacja! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *